Promocje
Szlafrok Mist
Szlafrok Mist
349,00 zł 179,00 zł
Szlafrok Natural
Szlafrok Natural
289,00 zł 99,00 zł
Sukienka Poppy Fall
Sukienka Poppy Fall
299,00 zł 139,00 zł
Koszula do karmienia Lily Różowa
Koszula do karmienia Lily Różowa
209,00 zł 59,00 zł
Koszula Violet
Koszula Violet
229,00 zł 79,00 zł
Sukienka Lilia
Sukienka Lilia
279,00 zł 59,00 zł
Sukienka Magnolia
Sukienka Magnolia
329,00 zł 89,00 zł
Sukienka Aster
Sukienka Aster
329,00 zł 139,00 zł
Koszula nocna Natural
Koszula nocna Natural
229,00 zł 99,00 zł
Sukienka Margaret
Sukienka Margaret
259,00 zł 129,00 zł
Longsleeve ciążowy Natural
Longsleeve ciążowy Natural
159,00 zł 49,00 zł
T-shirt do karmienia Easy
T-shirt do karmienia Easy
159,00 zł 49,00 zł
Syndrom D-MER 0
Syndrom D-MER
 
Karmienie piersią nie jest dla wszystkich mam łatwe i niejednokrotnie sprawia mamom wiele trudu. Szczególnie trudne są początki, kiedy nierzadko pojawiają się bolesne i pogryzione sutki czy nawał pokarmu. Czasami ponadto bywa tak, że mijają kolejne dni i tygodnie, a każde przystawienie maluszka do piersi wiąże się z niesłabnącym przygnębieniem, smutkiem, a nawet złością. Skąd takie emocje? 
 
Okazuje się, że ich odczuwanie jest związane z tzw. syndromem D-MER. 
 
Stan ten nie jest powiązany z zaburzeniami zdrowia psychicznego, czy depresją poporodową. D-MER to tzw. odruch wypływu mleka (z języka angielskiego dysphoric milk ejection reflex), któremu towarzyszy obniżenie nastroju karmiącej mamy. Spowodowany jest nagłym bniżeniem poziomu dopaminy regulującej nasze stany emocjonalne i odpowiadającej za nasze dobre samopoczucie. 
 
Reakcja ta pojawia się również w trakcie odciągania mleka laktatorem czy w sytuacji samoczynnego wypływu mleka. Trzeba tutaj podkreślić, że D-MER nie jest tym samym, co niechęć do karmienia piersią, mająca podłoże natury psychologicznej. Nie towarzyszy mu też ból piersi, czy negatywne odczucia w stosunku do dziecka.
 
Zazwyczaj objawy utrzymują się od 30 sekund do 2 minut i zaczynają się pojawiać tuż przed rozpoczęciem karmienia. Wyróżniamy trzy stany syndromu D-MER: łagodny (utrzymuje się przez okres około 3 miesięcy), umiarkowany (trwa około 6-9 miesięcy), ciężki (utrzymuje się do roku lub nawet dłużej). W ostatnim przypadku, jeżeli kobieta chce karmić przez dłuższy czas, może wymagać leczenia farmakologicznego. 
 
Kobiety, którym zależy na karmieniu piersią i chcą je kontynuować mimo zaobserwowanych objawów syndromu, pomagają sobie wspominając pozytywne i radosne chwile na krótko przed karmieniem. Czasami takie zabiegi nie są jednak wystarczające i niezbędne jest włączenie wspomnianej farmakologii. 
 
Jeżeli borykasz się z D-MERem to musisz przede wszystkim wiedzieć, że nie jesteś złą mamą. Przyczyna Twojego złego samopoczucia jest powiązana z hormonami, jest fizjologiczna , a przede wszystkim jest zupełnie od Ciebie niezależna. 
 
Pamiętaj, jeśli widzisz u siebie podobne do wymienionych wyżej objawy i potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym. 
 
Źródło: https://d-mer.org/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl