Promocje
Szlafrok Mist
Szlafrok Mist
349,00 zł 179,00 zł
Szlafrok Natural
Szlafrok Natural
289,00 zł 99,00 zł
Sukienka Poppy Fall
Sukienka Poppy Fall
299,00 zł 139,00 zł
Koszula do karmienia Lily Różowa
Koszula do karmienia Lily Różowa
209,00 zł 59,00 zł
Koszula Violet
Koszula Violet
229,00 zł 79,00 zł
Sukienka Lilia
Sukienka Lilia
279,00 zł 59,00 zł
Sukienka Magnolia
Sukienka Magnolia
329,00 zł 89,00 zł
Sukienka Aster
Sukienka Aster
329,00 zł 139,00 zł
Koszula nocna Natural
Koszula nocna Natural
229,00 zł 99,00 zł
Sukienka Margaret
Sukienka Margaret
259,00 zł 129,00 zł
Longsleeve ciążowy Natural
Longsleeve ciążowy Natural
159,00 zł 49,00 zł
T-shirt do karmienia Easy
T-shirt do karmienia Easy
159,00 zł 49,00 zł
Połóg - czego się spodziewać i jak sobie z nim radzić. 0
6.jpg

Połóg to okres przypadający bezpośrednio porodzie. W ciele kobiety dochodzi w tym czasie do wielu zmian, a powrót do stanu sprzed ciąży wiąże się z różnymi dolegliwościami, które choć normalne, mogą się wiązać z wieloma obawami i niepokojem.

Przyjmuje się, że połóg trwa 6 tygodni i można podzielić go na 3 okresy:

  • bezpośredni - 24 godziny po porodzie,
  • wczesny połóg - pierwszy tydzień po urodzeniu dziecka,
  • późny połóg – do 6 tygodni po porodzie.

To z czym kobieta musi się zmierzyć zaraz po porodzie, to pierwsza wizyta w toalecie. Samo pokonanie drogi z łóżka do łazienki może się okazać sporym wyzwaniem, a oddanie moczu i wypróżnienie może wywoływać strach. To całkowicie normalne. Ciało wciąż jest napięte i obolałe. Pomocne okazuje się puszczenia strumienia wody, który pomoże się rozluźnić. Regularne korzystanie z toalety jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega infekcjom pęcherza i nerek oraz zastojom żylnym w miednicy mniejszej. Nie tak rzadkim problemem na początku połogu jest nietrzymanie moczu, które na szczęście zazwyczaj mija w początkowym okresie wraz z obkurczaniem się macicy.

Od chwili urodzenia łożyska, macica zaczyna się intensywnie zwijać. Towarzyszą temu skurcze, a czasami także wzmożona potliwość i uczucie zimna. Skurcze nasilają się podczas karmienia piersią, wskutek oksytocyny, która jest wówczas intensywnie wydzielana. Najintensywniejsze skurcze występują w pierwszych dniach po porodzie i z dnia na dzień będą łagodnieć. Podczas zwijania się macicy pojawia się zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych. Nasilenie krwawienia obserwuje się również podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Samo krwawienie poporodowe jest znakiem, że macica się oczyszcza i nie jest powodem do niepokoju. Początkowo krwawa wydzielina z pochwy zmienia się z czasem w brunatną, białawą, a następnie surowiczą. Obkurczanie się macicy trwa do kilkunastu dni. W momencie porodu potrafi ważyć nawet półtora kilograma, by po kilku tygodniach od narodzin dziecka wrócić do swojej wyjściowej wagi około…50 gramów. To dzięki temu, brzuch kobiety wraca do rozmiarów sprzed ciąży.

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć w kontekście połogu są wahania hormonalne. Rozpoczynają się one w chwili wydalania łożyska i stabilizują się przez cały okres trwania połogu. Prowadzą one często do obniżenia nastroju świeżo upieczonej mamy, który nazywamy „baby bluesem”. Zjawisko to dotyka około 85 procent kobiet i zazwyczaj pojawia się mniej więcej w 3-4 dobie po porodzie. W tym czasie kobiecie towarzyszą bardzo różne emocje. Mama staje się bardziej wrażliwa i płaczliwa, może czuć się zagubiona i przytłoczona opieką nad dzieckiem. Ten stan zazwyczaj mija po kilku dniach. Wsparcie, zrozumienie i pomoc osób bliskich w tym czasie jest niezbędna.

Gdy pogorszenie nastroju przedłuża się, nasila lub pojawia w późniejszym okresie – możliwe, że kobietę dotyka depresja poporodowa. W takiej sytuacji należy bezwzględnie zasięgnąć pomocy psychologa. Niezwykle ważne jest wówczas wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich, gdyż zwykłe słowa pocieszenia ani tym bardziej rady w stylu „weź się w garść, to minie”, na pewno nie pomogą. Prośba o wsparcie psychologiczne nie jest w żadnym wypadku oznaką słabości, ale mądrości i dojrzałości – zarówno ze strony kobiety jak i najbliższych jej osób.

Każdy poród, niezależnie od tego czy przebiegał w sposób naturalny czy przez cięcie cesarskie jest dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Zmęczenie to naturalna reakcja organizmu na przebytą ciąże, poród i połóg, ale również na ogromne emocje towarzyszące narodzinom dziecka. Gotowość do odpowiadania na wszystkie potrzeby maleństwa również wymaga olbrzymiego wysiłku. Warto w tej sytuacji wykorzystywać każdą drzemkę dziecka na sen lub chwilę relaksu. To żaden wstyd zaangażować w tym okresie bliskich do opieki nad nowym członkiem rodziny czy poprosić o pomoc w domowych obowiązkach.

Niezależnie od przebiegu połogu z pewnością każda kobieta powinna otrzymać w tym okresie wsparcie od bliskich. To czas na regenerację sił i nawiązanie więzi z dzieckiem i warto, aby w połogu każda świeżo upieczona mama się na tym skupiła.

Anna Gabryniewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Z wykształcenia i z zamiłowania położna środowiskowo-rodzinna. Instruktorka chustonoszenia ClauWi. Edukatorka laktacyjna. Ogromna zwolenniczka rodzicielstwa bliskości, naturalnego karmienia piersią i kangurowania. W swojej pracy stara się podejść do każdej pacjentki indywidualnie, gdyż wie jak ważny jest okres od momentu poczęcia do ukończenia ciąży. Chce, aby każda z mam wspominała ten okres jako coś wspaniałego. Przekazuje całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby pomóc łagodzić dolegliwości związane z ciążą i stara się poprawić komfort życia w tym szczególnym okresie.

https://www.facebook.com/PoloznaSrodowiskowaAnnaGabryniewska/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl