Promocje
Szlafrok Mist
Szlafrok Mist
349,00 zł 179,00 zł
Szlafrok Natural
Szlafrok Natural
289,00 zł 99,00 zł
Sukienka Poppy Fall
Sukienka Poppy Fall
299,00 zł 139,00 zł
Koszula do karmienia Lily Różowa
Koszula do karmienia Lily Różowa
209,00 zł 59,00 zł
Koszula Violet
Koszula Violet
229,00 zł 79,00 zł
Sukienka Lilia
Sukienka Lilia
279,00 zł 59,00 zł
Sukienka Magnolia
Sukienka Magnolia
329,00 zł 89,00 zł
Sukienka Aster
Sukienka Aster
329,00 zł 139,00 zł
Koszula nocna Natural
Koszula nocna Natural
229,00 zł 99,00 zł
Sukienka Margaret
Sukienka Margaret
259,00 zł 129,00 zł
Longsleeve ciążowy Natural
Longsleeve ciążowy Natural
159,00 zł 49,00 zł
T-shirt do karmienia Easy
T-shirt do karmienia Easy
159,00 zł 49,00 zł
Pierwsza wizyta maluszka u fizjoterapeuty 0
10.jpg

Narodziny dziecka to bez wątpienia wielkie wydarzenie dla każdego rodzica. Przygotowania do niego trwają długo i obejmują wiele aspektów, lecz nie wszystko do końca da się zaplanować i przewidzieć. Mimo dziesiątków obejrzanych filmów i odbyciu zajęć w szkole rodzenia, mały człowiek potrafi wielokrotnie zaskoczyć - zwłaszcza rodziców, którym narodziło się pierwsze dziecko. 

Nagle okazuje się, że podniesienie, przewinięcie, obrócenie, przebranie, wykąpanie dziecka nie są takie proste i mogą nastręczać pewnych problemów. Kruchość maleństwa i niepewność w ruchach rodziców może powodować sporo stresu dla jednej i drugiej strony. Dodatkowo natłok różnego rodzaju informacji w mediach (zwłaszcza w Internecie) przytłacza opiekunów i wzbudza wiele wątpliwości. Dzieje się tak, gdyż znalezione porady niejednokrotnie są ze sobą kompletnie sprzeczne i wzajemnie się wykluczają.

I tu z pomocą przychodzą fizjoterapeuci dziecięcy – specjaliści nie tylko od oceny rozwoju dziecka, rehabilitacji i wszelako rozumianej terapii, ale także od nauczenia rodziców prawidłowej, przyjaznej pielęgnacji dziecka. Poprzez pielęgnację rozumiemy m.in. prawidłowe noszenie, podnoszenie maleństwa, przenoszenie go z miejsca na miejsce, ubieranie i rozbieranie, przewijanie, odbijanie, obracanie czy przekazywanie wzajemnie z rąk do rąk. Fizjoterapeuci pomagają rodzicom nabrać pewności siebie podczas obchodzenia się z dzieckiem w ramach codziennych zadań. Ponadto rozwiązują dylematy w kwestii pielęgnacji oraz doradzają w wyborze sprzętów czy zabawek dla maluchów. Sygnalizują także, co w zachowaniu dziecka powinno zaniepokoić, na co zwrócić uwagę podczas codziennego życia oraz doradzają jak dostosować środowisko domowe do aktualnych potrzeb potomka.

Nadal niewielu rodziców zdaje sobie jednak sprawę jak duże znaczenie ma sposób pielęgnacji noworodka. Pewny chwyt, odpowiednie układanie dziecka i przemieszczanie go w przestrzeni, a nawet intensywność oświetlenia i dźwięków w otoczeniu mają bardzo duże znaczenie w pierwszych tygodniach życia dziecka. Każdy bodziec, którego doświadcza nowo narodzona istota zapisuje się w jego układzie nerwowym niczym dane w komputerze. Zupełnie nieświadomie opiekunowie mogą swoimi nieodpowiednimi zachowaniami wywołać u dziecka asymetrię ułożeniową, nieprawidłowe napięcie mięśniowe lub przebodźcowanie objawiające się m.in. nerwowością malca.

Do fizjoterapeuty udać się można tak naprawdę w każdym momencie życia dziecka. Niezależnie od wieku, warto sprawdzić jak przebiega jego rozwój i w razie nieprawidłowości wdrożyć odpowiednie ćwiczenia. Jest to niewątpliwie ogromna i bardzo potrzebna inwestycja w zdrowie małego człowieka, które pomoże mu uniknąć problemów odczuwalnych w kolejnych latach życia. Rodzice często pytają jakie zachowania noworodka powinny wzbudzić niepokój i stanowią wystarczający powód, aby zgłosić się na konsultację do fizjoterapeuty. Są to między innymi:

 • układanie głowy tylko na jedną stronę,
 • deformacja (spłaszczenie) jednej strony głowy dziecka,
 • wyginanie całego ciała w literkę "C", zawsze na jedną stronę,
 • nadmierne prężenie ciała i wyginanie główki ku tyłowi,
 • napięte/sztywne rączki lub nóżki,
 • „krótka” szyja - problem z myciem tych rejonów ciała, tworzące się czerwone bruzdy,
 • stale zaciśnięte piąstki,
 • duża niechęć do przyjmowania pozycji na brzuszku,
 • zbyt wysokie unoszenie główki w leżeniu na brzuchu od pierwszych dni życia,
 • ograniczony ruch odwiedzenia w biodrach (problem z rozszerzaniem nóżek przy przewijaniu),
 • częste manifestacje odruchu Morro,
 • turlanie się z brzucha na plecy poprzez utratę równowagi,
 • wyginanie stópek mocno na zewnątrz lub do środka.

Nie zawsze i nie wszystkie objawy będą świadczyć o dużych problemach, natomiast warto skonsultować je z wykształconym, doświadczonym specjalistą. Będzie to pożyteczne nie tylko dla zdrowia malucha, ale również dla komfortu psychicznego rodzica. A spokojny rodzic to również spokojne dziecko.


Magdalena Macul

Magister fizjoterapii, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Terapeuta metody NDT Bobath, NDT-Bobath Baby, FITS, Trójpłaszczyznowej Terapii Stóp wg B. Zukunft-Huber i in.

Właściciel gabinetów fizjoterapii dzieci i niemowląt Rehakid w Poznaniu i Śremie.

Były pracownik Oddziału Neonatologii w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu.

„Doświadczenie zawodowe buduję z wielką pasją od 2013 roku, nieustannie się kształcę i oddaję serce małym pacjentom oraz ich rodzicom.”

Więcej na: www.rehakid.com.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl