Promocje
Szlafrok Mist
Szlafrok Mist
349,00 zł 179,00 zł
Szlafrok Natural
Szlafrok Natural
289,00 zł 99,00 zł
Sukienka Poppy Fall
Sukienka Poppy Fall
299,00 zł 139,00 zł
Koszula do karmienia Lily Różowa
Koszula do karmienia Lily Różowa
209,00 zł 59,00 zł
Koszula Violet
Koszula Violet
229,00 zł 79,00 zł
Sukienka Lilia
Sukienka Lilia
279,00 zł 59,00 zł
Sukienka Magnolia
Sukienka Magnolia
329,00 zł 89,00 zł
Sukienka Aster
Sukienka Aster
329,00 zł 139,00 zł
Koszula nocna Natural
Koszula nocna Natural
229,00 zł 99,00 zł
Sukienka Margaret
Sukienka Margaret
259,00 zł 129,00 zł
Longsleeve ciążowy Natural
Longsleeve ciążowy Natural
159,00 zł 49,00 zł
T-shirt do karmienia Easy
T-shirt do karmienia Easy
159,00 zł 49,00 zł
Pielęgnacja piersi 0
14.jpg

Każda przyszła mama zadaje sobie przed porodem pytanie - jak dobrze przygotować się do karmienia piersią? Nie bez znaczenia jest w tym kontekście pielęgnacja piersi. W artykule przybliżę sposoby pielęgnacji piersi zarówno w okresie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. 


Piersi przyszłej mamy już od początku ciąży przygotowują się intensywnie do karmienia naturalnego. Wygląd piersi często się zmienia. Powiększenie się biustu, to często pierwsze oznaki ciąży. Skóra rozciąga się i piersi zmieniają swój kształt oraz stają się napięte, bardziej tkliwe i wrażliwe na dotyk. Hormony ciążowe sprawiają, że obwódka wokół brodawki robi się większa i ciemniejsza. W piersiach rozwijają się przewody mleczne i zaczyna do nich odpływać więcej krwi, a przez skórę widoczna jest siateczka naczyń krwionośnych. Już od 16 tygodnia ciąży powoli rusza produkcja mleka, a co niektóre przyszłe mamy obserwują nawet pojedyncze krople siary, czyli pierwszego pokarmu noworodka wypływające z piersi. Uwidaczniają się gruczoły Montgomery’ego, których zadaniem jest wytworzyć oleistą substancje chroniąca brodawki przed pękaniam i wysychaniem.

Zatem czy trzeba pielęgnować piersi w czasie ciąży? 

Prawidłowo wykształcone brodawki sutkowe nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niegdyś zalecano, aby przed porodem kobieta hartowała brodawki, czyli myła je zimną wodą i mydłem oraz wycierała je szorstkim, frotowym ręcznikiem, a nawet szczotką z twardym włosiem. Następnie należało przecierać je rozcieńczonym spirytusem, po czym smarować kremem z lanoliną lub wazeliną. Do tego zalecano szczypanie, masowanie i wyciąganie sutków do przodu. Czynności te miały być wykonywane 3-4 razy dziennie, żeby uodpornić brodawki na skaleczenia podczas karmienia. Dziś takie zabiegi nie są już wskazane. Hartowanie może spowodować stwardnienie naskórka brodawki, który stanie się jeszcze bardziej podatny na pękanie, a ich nadmierne masowanie może wywołać przedwczesną czynność skurczową macicy.

Prawidłowa pielęgnacja piersi polega przede wszystkim na dbałości o ich higienę. Mycie każdego dnia rano i wieczorem, najlepiej płynem o neutralnym pH, spowoduje że skóra nie będzie się wysuszyć, a masaż na przemian ciepłym i zimnym strumieniem wody z prysznica sprawi, że poprawi się krążenie, zniknie uczucie ciężkości i napięcia w piersiach. Aby uniknąć pojawienia się rozstępów i zwiotczenia piersi warto już od samego początku stosować kremy nawilżające i uelastyczniające skórę piersi przeznaczone dla kobiet w ciąży, nie zawierajace kofeiny i innych produktów pochodnych. Raz w tygodniu do zabiegów pielęgnacyjnych można dodać delikatny peeling ciała - w tym także i biustu.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem w prawidłowej pielęgnacji jest dobór odpowiedniego stanika. Nie powinien on być ani zbyt luźny, ani za ciasny. Nie powinien również deformować piersi. Dobrze żeby był wykonany z delikatnego, przewiewnego i szybko schnącego materiału. Powinien być miękki, bezszwowy, bez fiszbin i koronek. Dla wygody można zaopatrzyć się w staniki ze zdejmowana miseczką. Staniki należy często zmieniać i prać, dlatego warto zaopatrzyć się w kilka sztuk. Warto pamiętać również o ćwiczeniach przez cały okres ciąży, szczególnie o mięśniach klatki piersiowej, których zadaniem jest podtrzymywanie biustu.

A jak pielęgnować piersi w czasie karmienia?

W okresie karmienia piersią można kontynuować wszystkie zabiegi pielęgnacyjne stosowane w czasie ciąży. Należy dbać nieustannie o higienę, gdyż zwiększa to szanse na długie i udane karmienie, ale nie ma potrzeby mycia piersi przed każdym karmieniem. Zbyt częste mycie może wręcz spowodować podrażnienie i wysuszyć wrażliwą skórę piersi. Kremy, które mają ujędrnić skórę piersi muszą być przeznaczone dla kobiet karmiących i nie należy ich używać przed karmieniem tylko zaraz po jego zakończeniu.

Mimo, iż piersi zbudowane są głównie z komórek tłuszczowych i gruczołów mlekowych, odpowiednie ćwiczenia mięśni klatki piersiowej i ramion, których zadaniem jest podtrzymanie piersi sprawią, że wygląd piersi nie ulegnie zmianie. W przypadku stosowania wkładek laktacyjnych, należy pamiętać o ich częstej wymianie, gdyż wilgoć to idealne środowisko do rozmnażania się bakterii i grzybów.

W przypadku pojawienia się ran na piersiach warto możliwie jak najczęściej wietrzyć piersi. Dostęp powietrza do poranionych brodawek przyspiesza gojenie i doskonale wpływa na zasklepianie się ranek. Dobrym rozwiązaniem jest zakup muszli laktacyjnych, które zapewniają dostęp powietrza do skóry i gromadzą wypływający pokarm. Można również piersi smarować swoim mlekiem, który dzięki zawartości przeciwciał i tłuszczy działa jak antybiotyk i kojący balsam w jednym. Podrażnienia złagodzi również krem z lanoliny, który poprawi elastyczności skory, zmniejszając tym samym ryzyko pękania. Ciągłe tworzenie się ran na brodawkach świadczyć może o złej technice przystawienia dziecka do piersi, lub skróconym wędzidełku podjęzykowym. W takich przypadkach warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym.

A jak pielęgnować piersi po zakończeniu karmienia?

Ze względu na wygląd piersi, korzystne jest powolne zakończenie karmienia. Najlepszym sposobem jest stopniowe zmniejszanie liczby karmień w ciągu doby. W ten sposób piersi będą mogły same, w odpowiednim tempie wrócić do rozmiaru sprzed ciąży. Jeśli jednak to dziecko zadecydowało o odstawieniu sie od piersi, warto, aby w porach dotychczasowego karmienia, gdy piersi stają się przepełnione, ściągać niewielka ilość pokarmu ręcznie lub przy pomocy laktatora, ale tylko do momentu uczucia ulgi, alby nie zwiększać ryzyka zastojów i stanów zapalnych piersi.

Ćwiczenia i masaże wpłyną pozytywnie na wygląd piersi, ale trzeba uważać na ich intensywność, ponieważ masażami można w niepożądany sposób stymulować piersi do laktacji. 

Anna Gabryniewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Z wykształcenia i z zamiłowania położna środowiskowo-rodzinna. Instruktorka chustonoszenia ClauWi. Edukatorka laktacyjna. Ogromna zwolenniczka rodzicielstwa bliskości, naturalnego karmienia piersią i kangurowania. W swojej pracy stara się podejść do każdej pacjentki indywidualnie, gdyż wie jak ważny jest okres od momentu poczęcia do ukończenia ciąży. Chce, aby każda z mam wspominała ten okres jako coś wspaniałego. Przekazuje całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby pomóc łagodzić dolegliwości związane z ciążą i stara się poprawić komfort życia w tym szczególnym okresie.

https://www.facebook.com/PoloznaSrodowiskowaAnnaGabryniewska/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl