Promocje
Sukienka Margaret
Sukienka Margaret
259,00 zł 229,00 zł
T-shirt do karmienia Easy
T-shirt do karmienia Easy
159,00 zł 129,00 zł
Longsleeve ciążowy Natural
Longsleeve ciążowy Natural
169,00 zł 139,00 zł
Szlafrok Natural
Szlafrok Natural
289,00 zł 239,00 zł
Koszula nocna Natural
Koszula nocna Natural
229,00 zł 189,00 zł
Szlafrok Mist
Szlafrok Mist
349,00 zł 289,00 zł
Sukienka Magnolia
Sukienka Magnolia
329,00 zł 269,00 zł
Koszula Violet
Koszula Violet
229,00 zł 189,00 zł
Sukienka Palma
Sukienka Palma
279,00 zł 229,00 zł
Sukienka Lilia
Sukienka Lilia
279,00 zł 229,00 zł
T-shirt do karmienia Simple Granatowy
T-shirt do karmienia Simple Granatowy
119,00 zł 89,00 zł
Sukienka Aster
Sukienka Aster
329,00 zł 199,00 zł
Ochrona krocza 0
18.jpg

W ostatnim czasie temat przygotowania krocza do porodu staje się coraz bardziej popularny. Główne kontrowersje i wątpliwości dotyczą zagadnień ochrony i samego procesu nacięcia krocza w trakcie porodu. Kobiety spotykają się z rozbieżnymi informacjami, a to powoduje niepewność i trudności w świadomym podejmowaniu decyzji.

Przede wszystkim powiedzmy sobie jasno: dobrą praktyką położniczą jest ochrona krocza, a rozważanie jego nacięcia, czyli świadomego i celowego przerwania ciągłości śluzówki pochwy, skóry oraz mięśni dna miednicy, powinno mieć miejsce jedynie w przypadkach medycznie uzasadnionych, na przykład w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.

Zapewne wiele kobiet zastanawia się, co to jest ta tajemnicza ochrona krocza i na czym ona polega. Otóż są to pewne techniki manualne stosowane przez położne w trakcie rodzenia się główki płodu, mające na celu zminimalizowanie ewentualnych pęknięć krocza. Położna w trakcie wyżynania się główki, zazwyczaj jedną ręką kontroluje tempo jej rodzenia, a drugą „przytrzymuje krocze”. Oprócz technik manualnych położne wspierają się stosowaniem żeli położniczych w celu zwiększenia poślizgu, a także ciepłych okładów na krocze. W momencie rodzenia się dziecka zachęcają także kobietę do parcia spontanicznego, które sprzyja ochronie krocza. Dobrą praktyką jest także proponowanie rodzącym pozycji, w których nacisk główki na krocze jest zminimalizowany, na przykład pozycji stojącej pochylonej, klęczącej, kolankowo-łokciowej czy bocznej.

Kobieta sama, już w czasie ciąży może przygotować swoją waginę i krocze do porodu. Przede wszystkim ważna jest aktywność fizyczna i seksualna. Powinna pamiętać także o tym, aby szczególnie dbać o higienę, a wszelkie infekcje intymne jak najszybciej wyleczyć. Zainfekowane tkanki, są bardziej podatne na uszkodzenia i zdecydowanie trudniej się goją. Jeśli istnieje taka możliwość warto byłoby skorzystać z wizyty u położnej lub fizjoterapeuty uroginekologicznego. Podczas takiego spotkania kobieta dowie się jak napinać mięśnie dna miednicy, ale co nawet ważniejsze w przygotowaniu do porodu, jak je świadomie rozluźniać.

Od 37 tygodnia ciąży warto stosować kapsułki zawierające olej z wiesiołka, który bardzo dobrze wpływa na nawilżenie i uelastycznienie tkanek, co sprzyja swobodniejszemu przejściu dziecka przez kanał rodny. W przygotowaniu krocza do porodu warto także stosować masaż krocza. O techniki jego wykonywania oraz ewentualne przeciwwskazania można zapytać swoją położną. Ostatecznie jednak, niezależnie od tego czy rodząca przygotowywała się specjalnie do porodu czy też nie, położna powinna zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko pęknięcia krocza. Warto pamiętać, aby swoje decyzje zawrzeć w planie porodu i porozmawiać z położą, która będzie prowadziła poród. Wizja kobiety jest naprawdę ważna, w końcu jest to jej dzień.

Katarzyna Kruszewska. Magister położnictwa, specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Na codzień pracuje na sali porodowej w jednym z warszawskich szpitali. Twórczyni projektu wertykalnie.com, edukującego i wspierającego położne pragnąć zmian i pracy w zgodzie z najnowszą wiedzą medyczną.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl