Promocje
Szlafrok Mist
Szlafrok Mist
349,00 zł 179,00 zł
Szlafrok Natural
Szlafrok Natural
289,00 zł 99,00 zł
Sukienka Poppy Fall
Sukienka Poppy Fall
299,00 zł 139,00 zł
Koszula do karmienia Lily Różowa
Koszula do karmienia Lily Różowa
209,00 zł 59,00 zł
Koszula Violet
Koszula Violet
229,00 zł 79,00 zł
Sukienka Lilia
Sukienka Lilia
279,00 zł 59,00 zł
Sukienka Magnolia
Sukienka Magnolia
329,00 zł 89,00 zł
Sukienka Aster
Sukienka Aster
329,00 zł 139,00 zł
Koszula nocna Natural
Koszula nocna Natural
229,00 zł 99,00 zł
Sukienka Margaret
Sukienka Margaret
259,00 zł 129,00 zł
Longsleeve ciążowy Natural
Longsleeve ciążowy Natural
159,00 zł 49,00 zł
T-shirt do karmienia Easy
T-shirt do karmienia Easy
159,00 zł 49,00 zł
O co chodzi w fizjoterapii uroginekologicznej? 0
4.jpg

Urodziłaś dziecko? To oczywiste, że masz teraz mnóstwo nowych obowiązków i masę doznań. Warto jednak wśród tej lawiny wrażeń pomyśleć o wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Kim jest i czym się zajmuje?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pracuje z kobietami na każdym etapie ich życia, głównie tymi z dysfunkcjami mięśni przepony miednicy, problemami w obrębie miednicy mniejszej. Pomaga przygotować się do okresu ciąży i porodu, a także w bezpieczny sposób wrócić do formy po porodzie.

Dlaczego wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest ważna? Każda z nas wie, że około 6 tygodni po urodzeniu dziecka powinna pójść na wizytę do ginekologa, który zbada czy po połogu narządy wewnętrzne prawidłowo się obkurczyły, czy nie doszło do ich obniżenia lub stanu zapalnego. Lekarz sprawdzi bliznę oraz w razie potrzeby skieruje na ewentualne badania dodatkowe.

Wizyta u fizjoterapeuty ma inny przebieg, choć dotyczy tego samego obszaru. Przede wszystkim jest wizytą holistyczną, polegającą na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu między innymi z dokładnego przebiegu porodu. Fizjoterapeuta rozpoczyna badanie od weryfikacji postawy i jej korekcji. Prawidłowa postawa pomaga uniknąć bólów kręgosłupa, wpływa na regenerację dna miednicy i powłok brzusznych. Ważne jest ustawienie stóp, miednicy oraz tzw. wydłużenie szyi (ciągniemy wówczas czubek głowy do sufitu).

Kolejne badanie podczas wizyty to oględziny brzucha w staniu i leżeniu. Fizjoterapeuta zwraca uwagę na stan kresy białej i mięśni brzucha oraz diagnozuje stan rozejścia mięśni prostych brzucha czyli nadmiernego rozsunięcia na boki głów mięśnia prostego brzucha i osłabienia kresy białej. Po ciąży niepokój powinien wzbudzić zbyt duży, wypukły pępek lub brzuch i jego bóle. Konsultacji wymaga sytuacja, w której w linii środkowej brzucha uwidacznia się uwypuklenie lub zagłębienie po podniesieniu głowy. Konsekwencjami rozejścia mięśni prostych brzucha są nie tylko defekty estetyczne oraz możliwe przepukliny, ale też problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy, oddychaniem, problemy z jelitami i utrzymaniem moczu.

Podczas badania bardzo istotne jest sprawdzenie i rozluźnienie przepony – naszej kopuły oddechowej, która często po porodzie jest zablokowana, w związku z czym oddech tym torem sprawia kłopot, a prawidłowa aktywacja mięśni dna miednicy jest utrudniona. Fizjoterapeuta uroginekologiczny sprawdza okolicę spojenia łonowego, więzadeł i powięzi, które po ciąży i porodzie mogą być zbyt napięte lub za bardzo rozluźnione, a w konsekwencji może dojść do bólów brzucha, owego spojenia lub uczucia niestabilności miednicy.

Ważna jest ocena blizny po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu. Blizna to nie tylko to co widzimy (defekt estetyczny) ale również to co jest głębiej – sklejenia, zrosty mogące spowodować zaburzenia w funkcjonowania rejonu okolicy blizny oraz rzutować na dalsze obszary np. powodować ból biodra, brzucha czy kręgosłupa, dlatego tak ważna jest jej mobilizacja.

Podczas wizyty fizjoterapeuta wykona również badanie per vaginum czyli badanie przez pochwę. Pozwala w dokładniejszy sposób ocenić napięcie dna miednicy, a użycie wziernika umożliwia ocenę ułożenia narządów. Jeżeli istnieje konieczność w swojej pracy wykorzystuje elektrostymulację, biofeedback (pacjent na monitorze komputera widzi wykres pracy swoich mięśni - w tym wypadku mięśni dna miednicy) lub USG.

Po kompleksowych badaniach fizjoterapeuta zaproponuje właściwe ćwiczenia, bezpiecznie dobrane indywidualnie do pacjentki oraz opowie o profilaktyce i prawidłowych nawykach.

Kiedy przyjść na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Kontakt z fizjoterapeutą powinien nastąpić po wizycie u ginekologa. Jeżeli czujesz ból pleców lub obserwujesz, że twój brzuch nie zmniejsza obwodu przez dłuższy czas po porodzie, słabo obkurcza się macica, wtedy wskazane jest wczesne rozpoczęcie terapii, która przyniesie wówczas lepsze efekty.

Wizyta u fizjoterapeuty niesie ze sobą wiele korzyści. Sprawdzi on bowiem stan mięśni, więzadeł i powięzi, ale także przekaże istotne wskazówki jak bezpiecznie funkcjonować w codziennym życiu i uprawiać sport oraz jak uchronić się przed osłabieniem dna miednicy i niewydolnością narządów miednicy mniejszej.

Fizjoterapeuci zalecają, aby po porodzie jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia mięśni dna miednicy. Napinaj i podciągaj na wydechu, rozluźniaj na wdechu, w seriach maksymalnie po 10 powtórzeń i około 30-40% maksymalnego napięcia. Ważna jest systematyczność.

Zadbaj o siebie! Pamiętaj, że szybkie zdiagnozowanie problemu to szybki powrót do formy, a sprawna mama to szczęśliwe dziecko.

Justyna Karykowska

Absolwentka Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dyplomowana fizjoterapeutka uroginekologiczny. Ukończyła liczne kursy w zakresie terapii mięśni dna miednicy, osteopatycznej terapii kobiet w okresie ciąży i połogu oraz rozejścia mięśni prostych brzucha. W praktyce zawodowej postanowiła skupić się na dolegliwościach kobiet i pomóc im przejść okres ciąży w jak najlepszej kondycji i równowadze fizycznej, a w czasie poporodowym szybko wrócić do formy.


Prywatnie mama dwóch wspaniałych chłopców. Doskonale wie, co to znaczy być w ciąży i jak ten okres wpływa na fizjologię i równowagę biomechaniczną kobiet.

https://www.facebook.com/fizjokobiet 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl