Promocje
Szlafrok Mist
Szlafrok Mist
349,00 zł 179,00 zł
Szlafrok Natural
Szlafrok Natural
289,00 zł 99,00 zł
Sukienka Poppy Fall
Sukienka Poppy Fall
299,00 zł 139,00 zł
Koszula do karmienia Lily Różowa
Koszula do karmienia Lily Różowa
209,00 zł 59,00 zł
Koszula Violet
Koszula Violet
229,00 zł 79,00 zł
Sukienka Lilia
Sukienka Lilia
279,00 zł 59,00 zł
Sukienka Magnolia
Sukienka Magnolia
329,00 zł 89,00 zł
Sukienka Aster
Sukienka Aster
329,00 zł 139,00 zł
Koszula nocna Natural
Koszula nocna Natural
229,00 zł 99,00 zł
Sukienka Margaret
Sukienka Margaret
259,00 zł 129,00 zł
Longsleeve ciążowy Natural
Longsleeve ciążowy Natural
159,00 zł 49,00 zł
T-shirt do karmienia Easy
T-shirt do karmienia Easy
159,00 zł 49,00 zł
Mity wokół karmienia piersią 0
8.jpg

Karmienie piersią to najbardziej naturalny i najzdrowszy sposób karmienia noworodka. Dla każdego dziecka to najlepszy start w życie, aczkolwiek jego zapewnienie wymaga od rodzica przygotowania i właściwego wsparcia. W dzisiejszych czasach nadal funkcjonuje wiele mitów dotyczących karmienia piersią. Często pod ich wpływem u kobiet pojawiają się problemy z laktacją, bądź są one powodem zbyt wczesnych decyzji o zaprzestaniu karmienia.

Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych mitów. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki pomogą każdej kobiecie karmiącej, prawidłowo postępować podczas laktacji.

Płaskie brodawki uniemożliwiają karmienie piersią

To nieprawda. Każda brodawka jest inna. Kształty i rozmiary brodawek mogą być bardzo zróżnicowane. Może być krótka, płaska lub wklęsła, co nie oznacza że będzie to stanowić problem przy karmieniu piersią. Ważne jest, aby nie opóźniać pierwszego przystawienia dziecka do piersi, ponieważ noworodek już od pierwszych chwil życia przystosowuje się do anatomicznej budowy brodawki swojej mamy.

W przypadku płaskich brodawek pomocne będzie rolowanie brodawki u podstawy, stymulowanie dotykiem i wyciąganie jej, a także przystawienie dziecka w pozycji „spod pachy”. Pozwala ona na kontrolę ułożenia główki dziecka. Dodatkowo wzbogacona o „chwyt kanapkowy” piersi, ułatwi odpowiednie, głębokie umieszczenie piersi w buzi dziecka.

Karmienie piersią może boleć

Na szczęście nie jest to prawda. Jeśli kobieta odczuwa ból i dyskomfort podczas przystawiania dziecka do piersi, to warto skonsultować się ze specjalistą, aby ocenił czy technika karmienia jest prawidłowa, czy wędzidełko językowe dziecka nie wymaga podcięcia i czy nie pojawiła się infekcja w piersiach. Co do zasady karmienie piersią nie powinno boleć.

Karmiąc piersią, kobieta powinna przestrzegać restrykcyjnej diety

To jeden z najbardziej popularnych i krzywdzących mitów w naszym kraju. Powiedzmy wyraźnie - nie ma czegoś takiego jak dieta kobiety karmiącej. Młoda mama powinna odżywiać się zdrowo i różnorodnie. Nie ma powodów, aby karmiąc piersią zmieniać nawyki żywieniowe. Dziecko jeszcze będąc w łonie poznaje i przyzwyczaja się do preferencji żywieniowych matki. Ponadto kobiece mleko powstaje w piersiach. Część składników mleka pobierana jest z układu krwionośnego, a część produkowana jest w komórkach produkujących mleko. Dlatego do mleka nie trafia nic, co nie trafiłoby do krwi. Tak więc nie istnieje „czarna lista produktów”, na które zgodnie z popularnymi twierdzeniami trafiają nasiona roślin strączkowych, cebula czy kapusta. Produkty te powinny stanowić element diety ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych. Ich spożywanie powinno być ograniczone tylko wtedy, kiedy są źle tolerowane przez mamę, bo tylko u niej mogą powodować wzdęcia. Stosowanie jakiejkolwiek diety eliminacyjnej powinno być uzasadnione diagnozą alergii pokarmowej i należy wówczas pamiętać, o dodatkowej suplementacji niektórych składników odżywczych.

Nie powinno się karmić podczas choroby

Wiele zależy w tej kwestii od rodzaju choroby, natomiast zazwyczaj mama może kontynuować karmienie w takiej sytuacji. Należy wdrożyć odpowiednie leczenie, dlatego warto w takiej sytuacji skonsultować się ze specjalistą. Bardzo często przeciwciała, które produkuje organizm, aby zwalczyć chorobę, przechodzą na dziecko, zwiększając jego odporność. Jednak karmienie piersią podczas choroby może być niezwykle wyczerpujące dla matki, dlatego odpowiednie nawodnienie, prawidłowe odżywiania i wypoczynek skróci czas choroby i pozwoli wrócić do pełnej formy. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, duże znaczenie ma utrzymanie higieny. Należy pamiętać o częstym myciu rąk i zasłanianiu ust podczas kichania i kaszlu.

Podczas karmienia piersią nie mogę przyjmować żadnych leków

Nic bardziej mylnego. Jeśli podawanie leków jest przyczyną odstawienia dziecka od piersi, to w większości przypadków jest błędem wynikającym z niewiedzy I asekuracyjnej postawy. Ponadto zaniechanie leczenia mamy, ponieważ karmi ona dziecko piersią, również jest często błędem, a nieleczona infekcja może skutkować poważną chorobą i może prowadzić do powikłań wymagających leczenia szpitalnego. W ogólnodostępnym laktacyjnym leksykonie leków, możemy znaleźć wiele środków które można bezpiecznie stosować podczas karmienia piersią. Oczywiście istnieją też leki, których podczas karmienia piersią stosować nie można, lub takie, które mogą być szkodliwe dla dziecka, ale to wyjątkowe przypadki i zdecydowana mniejszość. Zasada jest taka, aby każdy przypadek skonsultować ze specjalistą, a lek, który musimy przyjąć, przyjmować bezpośrednio po karmieniu malucha.

W upalne dni trzeba dziecko dopajać wodą

Nie ma takiej potrzeby. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, a zatem bez dopajania wodą, glukoza, czy herbatkami. Nawet w upalne dni nie ma potrzeby obawiać się o odwodnienie maleństwa, a jedynie częściej przystawiać je do piersi. Mleko w 80-90% składa się z wody i w pełni wystarcza do zaspokojenia pragnienia dziecka.

Anna Gabryniewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Z wykształcenia i z zamiłowania położna środowiskowo-rodzinna. Instruktorka chustonoszenia ClauWi. Edukatorka laktacyjna. Ogromna zwolenniczka rodzicielstwa bliskości, naturalnego karmienia piersią i kangurowania. W swojej pracy stara się podejść do każdej pacjentki indywidualnie, gdyż wie jak ważny jest okres od momentu poczęcia do ukończenia ciąży. Chce, aby każda z mam wspominała ten okres jako coś wspaniałego. Przekazuje całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby pomóc łagodzić dolegliwości związane z ciążą i stara się poprawić komfort życia w tym szczególnym okresie.

https://www.facebook.com/PoloznaSrodowiskowaAnnaGabryniewska/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl